përkthime nga, për në e në Europë Juglindore

autorë

Shtyp

Petersen, Jens

.

petersen_jens
© Amrei-Marie
Jens Petersen, i lindur më 1976 në Pinneberg, studioi mjekësi në Mynih, Lima, Nju Jork, Firence und Buenos Aires. Ka botuar tekste të shumta të gazetarisë si dhe tregime në antologji letërsie për fëmijë dhe të rinj. Romani i tij i parë, i botuar më 2005, Die Haushälterin [Amvisa] ka marrë disa çmime, ndër të tjera edhe Çmimin letar aspekte dhe Çmimin bavarez për nxitjen e arteve. Më 2009 mori Çmimin Ingeborg Bachmann për një fragment të romanit të tij Bis dass der Tod [Derisa vdekja]. Jens Petersen jeton dhe punon në Zyrih.

partner projektesh

traduki partners 2014 d